07.12.2019 - Nakliye & Lojistik Portalı | Dış Ticaret Merkezi

Yakıt için Avrupa’ya 1 milyar avro ödüyoruz

Yakıt için Avrupa’ya 1 milyar avro ödüyoruz

DKV Euro Service Türkiye Satış Müdürü Deniz Çokcoş Sezer, Türk lojistik firmalarının yakıt için Avrupa ülkelerine yılda 1 milyar avro ödediklerini açıkladı.

Türkiye dış ticaretinin omurgasını oluşturan lojistik firmaları, ticaretin en yoğun olduğu Avrupa’da akaryakıt alımları için yılda 1 milyar avro harcama yapıyor.

Lojistik firmaları genel giderler içindeki payı yüzde 35’lere yükselen akaryakıt maliyetlerini düşürmek için çareler arıyor. DKV Kart ile Avrupa’da 42 ülkedeki 55 bin 400 kabul noktasında, farklı yakıt markalarının satıldığı en geniş ve en yaygın dolum istasyon ağında hizmet verdiklerini belirten DKV Euro Service Türkiye Satış Müdürü Deniz Çokcoş Sezer, lojistik firmalarına akaryakıt maliyetlerini düşürmek üzere bazı önerilerde bulundu.

Firmalara öncelikle KDV iadesi avantajı sunan ülkeleri tercih etmelerini öneren Deniz Çokcoş Sezer, “Avusturya, Fransa, Lüksemburg ve Belçika gibi ülkelerden yakıt kartıyla alım yapmalarını öneriyoruz. Akaryakıt alımlarını KDV iadesi alınabilen ülkelerden yapan lojistik firmalarımız yüzde 17 ile 24 arasında bir maliyet avantajı sağlıyorlar. Yakıt kartıyla yapılan toplu alımlarda ayrıca büyük indirimlerden de faydalanabilirler.” dedi.

Ucuz akaryakıtın adresi Lüksemburg
Akaryakıt alımlarının KDV iadesi alınabilen ülkelerden yapılmasının lojistik firmalarına yüzde 17 – 24 arasında bir maliyet avantajı sağladığını belirten Deniz Çokcoş Sezer, “Firmalara Avrupa’nın en düşük akaryakıt fiyatını sunan Lüksemburg’dan alım yapmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Gerek güzergâh üzerinde bulunması, gerekse de fiyat avantajı nedeniyle Türk nakliyecisinin Avusturya’ya özel bir bağlılığı olduğunu söyleyen Deniz Çokcoş Sezer, “Bir dönem düşük fiyatlarıyla cazibe merkezi haline gelen Slovenya ise getirdiği ek vergi ile bugün eski avantajını kaybetmiş durumda. Bu nedenlerle lojistik firmalarına KDV iadesi avantajı sunan Avusturya, Fransa, Lüksemburg ve Belçika gibi ülkelerden yakıt kartıyla alım yapmalarını öneriyoruz. Yakıt kartıyla yapılan alımlarda yüksek indirimlerden de faydalanmaları mümkün.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ