08.12.2019 - Nakliye & Lojistik Portalı | Dış Ticaret Merkezi

Treyler sahteciliğine hapis geldi

Treyler sahteciliğine hapis geldi
Treyler sektörünün kanayan yarası haline gelen sahtecilik (change) ile ilgili mahkemeler hapis cezası kararı vermeye başladı.
Sahtecilik ile ilgili davaya konu olan olay; Tırsan Treyler tarafından 2009 yılında satılan yarı römork üzerinde rehin kaydı bulunmasına ve araç hakkında yakalama kararı olmasına rağmen söz konusu araca merdivenaltı üreticisi tarafından yeni üretilmiş araç gibi fatura düzenlenerek satılmasıyla gerçekleşti. Söz konusu araç üzerinde yakalama kararı olmasına karşın aracın şasi numarası siliniyor, merdiven altı üretici tarafından araca yeni bir şasi numarası veriliyor. Yeni bir şasi numarası ve başka bir üreticiye ait Uygunluk Belgesi ve fatura karşılığında tekrar trafiği tescili yapılıyor.

Yapanın yanına kar kalmadı
Tırsan Treyler Hukuk Direktörü Av. Arb. Tülay Yavuz’un 2010 yılında adli makamlara yaptığı başvurunun ardından söz konusu yargı süreci başladı. Bugüne kadar treylerde sahteciliğin hukuken yeterli derecede bilinmeyen ve daha önce hakkında emsal karar oluşturmamış bir alan olmasından dolayı yargı süreci 5 yıl gibi uzun bir zaman aldı. İlk şikayet başvurusu takipsizlik kararı(kovuşturulmasına yer olmadığına dair karar) ile sonuçlanmasına karşın Avukat Arabulucu Tülay Yavuz’un ısrarlı takibi ve çabaları sayesinde konu Asliye Ceza Mahkeme nezdinde yeniden değerlendirildi. Böylece sahtecilik, hukuka aykırılık, yapanın yanına kar kalmadı.

Karar emsal olacak
Sahtecilik treylerlerin bankalar ve finans kurumları tarafından finanse edilmesini güçleştiriyor ve sektörü büyük zararlara uğratıyor. Usulsüz şekilde piyasaya çıkan araçların uyması gereken teknik zorunlulukları karşılayıp karşılamadığı kimse tarafından bilinmiyor ve ortaya çıkan araçlar trafikteki can ve mal güvenliğini önemli ölçüde tehdit ediyor. Tüm bunların ışığında Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alınan kararla; treyler sahteciliğinin yasal zemini ortaya konulduğundan, treyler üreticileri ve nakliyeciler mağduriyeti ortadan kalkıyor. Karar emsal olacak ve diğer davalarda mağdurların korunması için yasal zemin oluşacak. Zira treyler sektöründe sahtecilikle ilgili birçok dava bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ