21.01.2020 - Nakliye & Lojistik Portalı | Dış Ticaret Merkezi

KOSGEB’den İhracatta Lojistik’e Hibe Destek

KOSGEB’den İhracatta Lojistik’e Hibe Destek
KOSGEB Trabzon Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Turhal, “KOSGEB’den İhracatta Lojistik’e hibe destek verilecek.” açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu TTSO AB Bilgi Merkezi tarafından Trabzon ABİGEM’in desteğiyle düzenlenen Avrupa Birliği KOBİ Günleri’nde konuşan KOSGEB Trabzon Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Turhal Türkiye’de kurumun 3624 sayılı kanunla 1990 yılında, Trabzon’a ise 1993’te kurulduğunu söyledi. İlgi alanlarının yalnızca KOBİ’ler ve Trabzon olduğunu ifade eden Turhal, “Genel itibarıyla iki tarz destek mekanizmamız var, birincisi proje bazlı ikincisi ise herhangi bir projeye tabi olmadan doğrudan başvurabileceğiniz destekler. Proje bazlı olmayan destek programımızın adı: Genel Destek Programı. Örneğin başarılı bir birey bulduğunuzda kendisiyle anlaşmanız takdirinde KOSGEB destekli işe alımını sağlayabilirsiniz. Bir ön hazırlığa gerek duymaksızın bir fuara katılım sağlamak istediğinizde destek alabilirsiniz. Bizim bölgemizde genel itibariyle destek oranı minimum yüzde 60. Destek alanlarımızın alt başlıkları var tanıtım, fuar gibi yani spontane olarak bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir programdan bahsediyoruz.” dedi.

İhracatta Nakliyeye Yüzde 60 KOSGEB Desteği

Son dönemde bazı değişiklikler yapıldığını dile getiren Turhal genel destek programında birçok işletmemizin ilgisini çekebilecek bir destek mevcut olduğunu söyledi. Turhal, yeni uygulanan KOSGEB desteğinin ihracata yönelik olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“ Şöyle ki son bir yıl içerisinde ihracat yapmamış ise ve öyle bir bağlantısı var ise ilk ve birkaç ihracatının nakliye masraflarının yüzde 60 oranını biz karşılıyoruz.”

 1.5 Milyon Ar-Ge ve İnovasyon Desteği

Turhal, KOSGEB’in Proje bazlı desteklerine dikkat çekmek istediğini,  ilk olarak bu bağlamda  Ar-Ge ve İnovasyon desteklerinin takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Kurumsal olarak bu konuya önem verdiklerini kaydeden Turhal şunları söyledi: “ Bir çağrıya bağlı olmaksızın daima gençlere ve işletmelerimize açık bir alan. Sadece bunun geliştirilmesi için 730 bin lira ve bunun yüzde 75 oranı hibe olabilecek durumda ve hatta alınacak malzemeler yerli olduğu takdirde yüzde 15 daha eklenerek  yüzde 90 oranında hibe kazanabiliyorsunuz. Çok ciddi bir rakamdan bahsediyoruz. Eğer kabul edilen bir projenizle bunu başarırsanız seri üretim aşamasında yine 800 Bin Lira civarında yüzde 75 yerli durumunda yüzde 90 oranında hibe alabiliyorsunuz. Projenizin bu iki aşamasında alacağınız destek miktarı 1.5 Milyon civarında ve bu tüm KOBİ’lere 24 saat açık durumda.”

5 Firmanın Ortaklığına 1.5 Milyon Lira

KOSGEB Trabzon Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Turhal ülkemizin yüzde 99,7’sini oluşturan KOBİ’lerin kendi içinde yüzde 94’ü küçük yani 1 ila 10 kişi arasında istihdam sağlayabilen işletmelerden oluştuğunu anımsattı.  Hâlbuki ülkemizin sağlam bir sosyo-ekonomik yapıya kavuşabilmesi için bu sayının yüzde 30 gibi daha küçük bir değere sahip olması gerektiğini ifadede eden Turhal, “ Bizim derdimiz bu durumu sağlayabilmek. Bu amaçla İşbirliği Güç Birliği Projemiz var. Bir araya gelip ortak üretim ve ortak hizmet sunabiliriz. Küçük olanları ortaya, orta boyutta olanları büyüğe taşıyabiliriz. “dedi.  Turhal daha sonra bu konuda şu bilgileri paylaştı: “Hizmet veya üretim alanında ortak soruna ortak 5 işletmenin bir araya gelmesiyle 1 Milyon Lira yüzde 60 oranında, eğer kullanacağınız kaynaklar ve cihazlar yerli ise yüzde 75 oranında destek var. 1 Milyon Lira destek var ve bunun 300 bin lirası hibe eğer o üretim veya hizmet orta veya ileri teknoloji alanına giriyorsa destek miktarımız 1.5 Milyon Liraya çıkıyor. Bu destek alanımız da 24 saat 365 gün açık. “

Kurumsal gelişim ve markalaşma KOBİ proje destek fonu hakkında da bilgi paylaşan Turhal 250 Bin Liralık bir projeniz var ise bunun yüzde 60’ı yine hibe olarak KOSGEB’in karşıladığını söyledi. Turhal, “Burada tüm amacımız küçük olanları büyükler arasına katabilmek dengeyi sağlayabilmek. Bu yıl Trabzon’da ortalama olarak 500’ün üstünde KOBİ’ye toplamda 3 Milyon Liralık destek verdik. ” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ