06.12.2019 - Nakliye & Lojistik Portalı | Dış Ticaret Merkezi

İstanbul’un trafik sorunu ‘akıllı trafik’ ile çözülecek

İstanbul’un trafik sorunu ‘akıllı trafik’ ile çözülecek

Hitachi’ye göre, 2025 yılına kadar dünya çapında şehir nüfusu yüzde 50 ile yüzde 60 arasında artış gösterecek. Bu durum; trafik sıkışıklığının, kazaların ve hava kirliliğinin artmasına neden olacak. Akıllı trafik uygulamaları, karbon salınımını yüzde 10, trafik sıkışıklığını yüzde 20 ve trafik kazalarını yüzde 25 oranında azaltabilir. Hitachi, İstanbul’un ulaşım sorununa yönelik İBB ile pilot proje hayata geçirerek çeşitli önerilerde bulundu. Hitachi’nin geliştirdiği ve dünya çapında referansı bulunan Monoray (havaray), İstanbul trafiğinin çözümüne katkıda bulunabilir.

Sosyal inovasyon anlayışıyla pek çok farklı sektöre çözüm üreten Hitachi’nin, Frost & Sullivan işbirliği ile Avrupa’da yaptığı bir araştırma, artan şehirleşme ile birlikte kentlileri bekleyen tehditleri ortaya koydu. Buna göre; 2025 yılına kadar dünya çapında şehir nüfusu yüzde 50 ila yüzde 60 arasında artacak. Bununla beraber, trafik sıkışıklığı, hava kirliliği ve kara yolu kazaları da artacak.
Trafik kazaları 2030’a kadar yüzde 25 azaltılabilir

Hitachi, Frost & Sullivan’ın ortaya koyduğu veriler ışında sosyal inovasyonla etkin bir ulaştırma anlayışı geliştirilebileceğini ve trafik yoğunluğunun yüzde 20 oranında azaltılabileceğini iddia ediyor. Akıllı trafik yönetim sistemleriyle ve araçlar arasında daha fazla iletişim sağlanarak karbon salınımı ve yakıt tüketimi yüzde 10, olay yönetimi ve çarpışma önleme sistemlerinin birleşmesiyle de 2030 yılına kadar trafik kazaları yüzde 25 oranında azaltılabilecek.

İstanbul’un ulaşım sorunu da akıllı ulaşım sistemleri ile çözülebilir

Uzmanlar, İstanbul’un ulaşımdaki gelecek projeksiyonunda, hali hazırdaki 28.7 milyonluk günlük yolculuk sayısının 2023 yılında 36.7 milyona ulaşacağını, yaklaşık 1,5 milyon kişilik köprü geçişinin 3,9 milyon kişiye çıkacağını tahmin ediyor.

Trafik sorununa karşı, sosyal inovasyon anlayışıyla tüm dünyada çözümler geliştiren Hitachi, gelişmiş bilgi teknolojilerini kullanarak, trenlerin, otomobillerin ve altyapının tümünün tek bir sistem tarafından merkezi olarak yönetilebildiği, akıllı ulaşım sistemleri üzerinde çalışıyor.

Hitachi’nin şehirler, ülkeler ve bölgeler arasında daha fazla güvenlik ve rahatlıkla seyahate olanak sağlamayı hedeflediğini vurgulayan Hitachi Türkiye Ülke Müdürü Erman Akgün, “Ulaştırma ve mobilite sektörleri Hitachi için kilit alanlardır. Hitachi, geliştirdiği “probe car teknolojisi” ile araçların ve insanların hareketlerine ilişkin veri topluyor.  Topladığı bu ‘Büyük Veri’yi trafik koşullarının anlaşılması için gerekli trafik bilgisinin oluşturulması için kullanıyor. Akılı telefonlar, akıllı kartlar, internet ve sensör teknolojilerindeki çok hızlı gelişmenin sayesinde insanların hareketi ve trafik akışı gibi şehir hayatının dinamiklerini oluşturan temel aktivitelere dair veriye ulaşabiliyoruz. Akıllı cihazların birbirine bağlanması ile çözüm üretmek kolaylaşıyor.” dedi.

Hitachi Türkiye Ülke Müdürü Erman Akgün,  Hitachi’nin İstanbul’daki trafik sorununa yönelik olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile pilot bir proje yürüttüğünü belirterek, akıllı bir ulaşım sisteminin oluşturulması amacıyla Akıllı Mobilite Platformu’nu hayata geçirmek istediklerini duyurdu.

Akıllı Mobilite Platformu; trafik hacminin ve araç hızının otomatik olarak ölçümü, trafik sıkışıklığının uzunluğunu, yoldaki trafik engellerini ve sorunlu aracı otomatik olarak belirleme, acil durumda sürücüyü ve yol idarecisini otomatik olarak uyarma gibi özellikler taşıyor.

Monoray İstanbul trafiğine çözüm olabilir

Hitachi olarak Japonya’da ve İngiltere’de yüksek hızlı tren konusunda büyük bir deneyime de sahip olduklarının altını çizen Akgün; “Hitachi ilk monoray’ı 1964 yılında Tokyo’da hayata geçirdi ve sistem hala sorunsuz çalışıyor. Bu sistemlerle toplu taşıma başarıyla yapılmaktadır. Sıfır emisyon ve düşük gürültüye sahip olmalarının yanı sıra ayrı bir hatta ilerledikleri için kaza olasılığının düşük olması Monoray’ları şehir içi ulaşım için doğru bir alternatif olarak konumlandırıyor. Asya’dan Amerika’ya, Avrupa’dan Avustralya’ya pek çok şehirde örneği bulunan monoray’ın hayata geçtiği metropoller arasında İstanbul neden olmasın?” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ